OPERO
Svět se někam žene. Můžeme jenom hádat, jak budou za padesát let vypadat práce, škola, vztahy, města nebo příroda. Ale mladší generace má možná prst blíž k pulsu změn, díky přístupu ke globálním sítím a zkušenostem ze zahraničí. Přednáška většinou funguje tak, že starší a zkušený sděluje poznatky mladým. Žárovky to chtějí otočit. Tři lidé kolem pětadvaceti vám přijdou povědět o tom, kam směřuje jejich obor a co to může znamenat pro společnost a svět. O věcech, které jste třeba nikdy neslyšeli, ale které mohou zásadně proměnit životy naše i životy našich dětí. Přijďte si rozsvítit žárovky a zeptat se na cokoli, co vás zaujme. Každý speaker má dvacet minut, po diskusi následuje víno a hovor v dobré společnosti.
Tentokrát budeme diskutovat nad třemi tématy s našimi hosty:
Ondřej Bajgar - machine learning
Ondřej absolvoval česko-francouzskou sekci Gymnázia Jana Nerudy v Praze, odkud zamířil na britskou University of Warwick. Tam se čtyři roky věnoval aplikované matematice, především modelování dopravních a biologických systémů, ale také třeba rozbíhání a provozování potravinového co-opu a pěstování zeleniny. Od ledna 2016 pracuje pro IBM Watson na výzkumu umělých neuronových sítí, které učí rozumět lidskému jazyku. Ve volném čase rád běhá (s mapou nebo bez mapy) a tancuje swing.
Markéta Šetinová - sociologie lásky
Markéta Šetinová je socioložkou a psychoterapeutkou se zaměřením na partnerské vztahy, především seznamování. Studovala sociologii na Univerzitě v Oxfordu a nyní pokračuje s doktorským výzkumem při Univerzitě Karlově na téma seznamování přes internet. Zaměřuje se především na individuální terapeutické konzultace, dále vede workshopy o lásce a vztazích pro mladé lidi a píše blog o online seznamování Moderní láska (modernilaska.cz).
Jan Lukačevič - mise na Mars
Jan Lukačevič se zapojil do výzkumů v rámci Evropské vesmírné agentury již během studií na Fakultě strojní ČVUT v Praze. Věnoval se zdokonalování leteckých navigačních systémů a nové metody 3D tisku určené pro dlouhodobé vesmírné mise. V současné době působí na Oddělení kosmické fyziky ÚFA v rámci Akademie věd, kde je zodpovědný za vývoj antény mířící na povrch Marsu pod hlavičkou mise ESA ExoMars 2020. Mimo to se aktivně angažuje v popularizaci vědy a zastupuje Českou republiku jako Národní kontaktní bod pro Space Generation Advisory Council.
Výtěžek z akce poputuje na stipendium na sociálně znevýhodněného studenta Discover academie! Ptáte se, co to znamená se zde učit a kdo jsou studenti? Podívejte se na tyto stránky.