Opero
Svět se někam žene. Můžeme jenom hádat, jak budou za padesát let vypadat práce, škola, vztahy, města nebo příroda. Ale mladší generace má možná prst blíž k pulsu změn, díky přístupu ke globálním sítím a zkušenostem ze zahraničí, než by se dalo očekávat. Přednáška většinou funguje tak, že starší a zkušený sděluje poznatky mladým. Žárovky to chtějí otočit. Tři lidé kolem pětadvaceti vám přijdou povědět o tom, kam směřuje jejich obor a co to může znamenat pro společnost a svět. O věcech, které jste třeba nikdy neslyšeli, ale které mohou zásadně proměnit životy naše i životy našich dětí. Přijďte si rozsvítit žárovky a zeptat se na cokoli, co vás zaujme. Každý speaker má dvacet minut, po diskusi následuje víno a debata v dobré společnosti.
Prvním přednášejícím je Soňa Jonášová.
Soňa je zakladatelkou a ředitelkou Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN). Sama zastává heslo, že „sami musíme započít změnu, kterou chceme vidět kolem sebe“. Zajímá se o udržitelný rozvoj, produkci potravin, zemědělství, cirkulární ekonomiku, ekoinovace, uplatnění studentů vysokých škol v oblastech udržitelného podnikání, podporu lokálních a komunitních aktivit s cílem vytvoření zdravé společnosti a ekosystémů. Od roku 2015 se aktivně podílí na přechodu z lineárního na cirkulární systém hospodářství v České republice. V INCIEN je zodpovědná za rozvojové aktivity a spolupráci s klíčovými zainteresovanými stranami.
Druhým řečníkem je Michal Gloger.
Po dokončení inženýrského studia robotiky na VŠB-TUO se začal zajímat o zdravotnické technologie a to zejména o robotické rehabilitační a asistenční technologie pro hendikepované a seniory. Rozhodl se přestěhovat do Brazílie, kde pracoval na vývoji aktivního exoskeletu pro paraplegiky a z jižní Ameriky se vydal do Japonska kde během práce v Advanced Telecommunications Research Institute, department of Brain Robot Interface prohloubil svou specializaci v oboru biorobotia a biomechanika pohybu. V Japonsku také dokončil svou disertační práci na téma ekonomicky dostupných aktivních exoskeletů pro dolní končetiny a nyní je zpět v EU, kde právě rozjíždí vlastní výzkumně-technologickou firmu v této oblasti - MEBSTER s.r.o. Miluje zdravý životní styl a jeho anti-stress recept je sport na každodenní bázi.
Třetím hostem je Lucas Saidl.
Je mu 17 let a živí se vývojem virtuální a rozšířené reality. Programovat začal už kolem deseti let a jeho znalosti se v tomto oboru tak zdokonalovaly už od mala. Momentálně se svým týmem připravuje putovní virtuální výstavu po světových Českých Centrech, zpracovává život včel, pomáhá důchodcům či dětem s kombinovaným postižením nebo jakkoliv jinak posouvá hranice dosud reálného. Kromě virtuální reality se věnuje také hudbě a 11 let vystupoval na jevišti Národního divadla.