Svět se někam žene. Můžeme jenom hádat, jak budou za padesát let vypadat práce, škola, vztahy, města nebo příroda. Ale mladší generace má možná, díky přístupu ke globálním sítím a zkušenostem ze zahraničí,prst k pulsu změn blíž, než by se dalo očekávat. Přednáška většinou funguje tak, že starší a zkušený sděluje poznatky mladým. Žárovky to chtějí otočit. Tři lidé kolem pětadvaceti vám přijdou povědět o tom, kam směřuje jejich obor a co to může znamenat pro společnost a svět. O věcech, které jste třeba nikdy neslyšeli, ale které mohou zásadně proměnit životy naše i životy našich dětí. Přijďte si rozsvítit žárovky a zeptat se na cokoli, co vás zaujme!
Speakery večera budou:
Kateřina Falk, světově uznávaná fyzička a populizátorka vědy. Narodila se ve Zlíně. Zabývá se fyzikou plazmatu, interakcemi hmoty s výkonnými lasery. V šestnácti letech odjela studovat fyziku do Skotska. Poté vystudovala fyziku na Imperial College London. Doktorát získala na Oxfordské univerzitě. Jako vědkyně pracovala tři roky v Národní laboratoři v Los Alamos v Novém Mexiku, USA. Podílela se na projektu laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy. Dnes je vedoucí vlastní vědecké skupiny v Helmholtzova centra v Drážďanech - Rossendorf. Přednáší na Technické Univerzitě v Drážďanech. Je nositelkou významných vědeckých ocenění včetně ceny Britského Parlamentu SET for Britain pro mladé vědce, zvláštního výročního ocenění vědeckých týmů v Los Alamos a českého Neuronu Impulzu.
Andrzej Novák, který hledá obtížně pozorovatelné interakce Higgsova bosonu v experimentu CMS (Kompaktní mionový solenoid) v CERNu jako doktorand univerzity RWTH Aachen v Německu a využívá k tomu nejnovější poznatky o strojovém učení a neuronových sítích. Předtím studoval na univerzitě Johns Hopkins v Baltimoru a na Masarykovu gymnázium ve svém rodném Vsetíně. Jeden týden svého léta věnuje vedení kurzu Experimentální částicové fyziky pro středoškoláky na Discover Summer Academy.
Dominik Miketa, vystudoval čtyřletý obor Fyzika a filosofie na University of Oxford, kde se věnoval fundamentálním otázkám vyvstávajících z kvantových a relativistických teorií. Pak učinil akademický úkrok ve formě mastera v teoretické fyzice na University of Cambridge, odkud zamířil na Imperial College London, kde jako doktorand zkoumá supersymetrická kvantová pole. Od roku 2016 se účastní celoroční přípravy Letní akademie Discover a od roku 2017 ji koordinuje.
Velmi nás těší, že partnerem Žárovek je NF Neuron, jehož misí je podpora mladých českých vědců, zviditelňování významých českých vědců, motivování rozvoje vědy a výzkumu v ČR, podpora popularizace vědy. Za podporu děkujeme společnosti ABRA Software, dodavateli špičkových informačních ERP systémů pro firmy všech oborů a velikostí.
Výtěžek z akce poputuje na stipendium na sociálně znevýhodněného studenta Discover academie.
Těšíme se na Vás!