Vernisáž: Tomáš Predka
Zůstaňte s námi v kontaktu

Zadáním e-mailu získáte pozvánky na naše akce i novinky. Newsletter zpravidla dostanete 2x do měsíce. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

* Označuje požadované

Tato akce už bohužel proběhla

This event has already occurred

Vernisáž: Tomáš Predka

Pod tíhou gravitace
28/01/2019   19:00-22:00
kapacita: 
100 osob
Přijměte pozvání na vernisáž malíře Tomáše Predky.

Na konci ledna v Opero uvedeme dalšího současného umělce, který promění prostory Štencova domu.

Tomáš Predka (1986) absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2013. Studoval také na UMPRUM a na vídeňské akademii umění u rakouského malíře Daniela Richtera. V roce 2017 se stal laureátem Ceny kritiků za mladou malbu. Kurátory a kritiky zaujal tím, že malbu pojímá netradičně, s přesahy do prostoru a v kombinaci s jinými médii.

Predka je pozoruhodný výtvarník také proto, že jeho obrazy mají současnou vizualitu odrážející mezinárodní trendy v soudobém umění. Svou výtvarnou řečí dokáže vytvářet přesvědčivé abstrahované obrazy, jenž je možné chápat jako poetické fragmenty světa fyzického a virtuálního, v němž žije a jenž ho obklopuje. Po formální stránce se vyznačuje tím, že obrazové pole plátna často odděluje bílým rámečkem na vnitřní a vnější část obrazu. Jakoby chtěl říct, že malba v sobě nese příběh nebo vizuální zážitek podobně jako film nebo kniha a plátno ji slouží pouze jako médium.

Výstava Pod tíhou gravitace představuje Predkovy obrazy vytvořené zejména v poslední době. Umělec v nich zkoumá téma dynamického pohybu. Jeho obrazy vystavené v Operu je možné vnímat jako toky informací či tělních tekutin, které se pohybují svým neuspořádaným pohybem a zároveň se v tichosti posouvají dopředu ve směru proudění. „Pracuji s organickými tvary, které vznikají v přesném řádu. Jednotlivé tvary kladu na sebe. Předchozí obraz zaniká a pod tíhou gravitace vzniká další,” vysvětluje Tomáš Predka. Téma plynutí či proudění času a prostoru vztahuje i k architektuře: „Prostory Štencova domu v sobě ukrývají nenápadný přechod mezi dvěma historickými období – mezi secesí a nástupem moderny. Časový přelom i nekončící proces proměny, je něco s čím ve své tvorbě pracuji,” uzavírá umělec.

normal
×

Potvrzuji svoji účast

Rezervuji, platím na místě.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
×

Zavolejte Radce na 777 544 344
nebo vyplňte své údaje a my se Vám ozveme

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
randomness
bird-powdery