Vernisáž obrazů Marka Číhala | opero.cz
Zůstaňte s námi v kontaktu

Zadáním e-mailu získáte pozvánky na naše akce i novinky. Newsletter zpravidla dostanete 2x do měsíce. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

* Označuje požadované

Tato akce už bohužel proběhla

This event has already occurred

Vernisáž obrazů Marka Číhala

Dictators/Animals
19/10/2022   19:00
pořádá: 
Opero
místo: 

Opero

kapacita: 
100
Zveme vás na vernisáž Marka ČÍhala.

Marek Číhal (*1986) je absolventem ateliéru Vladimíra Skrepla na pražské Akademii výtvarných umění a ateliéru Thomase Zippa na Universität der Künste v Berlíně.
Od počátku se snaží propojovat různé umělecké žánry a zapojovat malbu integrálně například do architektury. Variabilita technických prostředků, odpovídajících autorovým záměrům, střídaných s intuicí, jistě podepřenou v umělci zvláštní vnitřní zákonitostí, trvá až po sám závěr díla. Náměty propracovává se silně expresivním akcentem, v němž lze spatřit ohlasy neo-expresionismu a graffiti scény. Reálné prvky se stávají výrazem autonomní obrazové skladby. Jako bytostný kolorista využívá intenzivní barevnost a pro obrazy volí motivy jak z historie (reminiscence na staré mistry), tak ze současnosti.

S oblibou pracuje spontánně a s fantazií se spíše pozitivním vyzněním, i když se občas v tvorbě objevuje i kritický společenský apel. Velkoformátové bezprostřední kompozice mohou působit i coby novodobé dada. Umělcův přístup není zatížen ke spekulativním sklonům a vyhýbá se standardním vlastnostem znázornění charakteristických pro typ neo-expresivní malby, k níž má nejblíže. Výsledkem jsou prostorové vize, kdy každý Číhalův obraz v sobě skrývá věci a příběhy, jimž dodává nejvlastnější osobitost a zároveň se jimi povznáší nad osobní pohnutky. Umění je pro něj především viditelným a radostným světem. Zobecňuje konkrétní emoce a z jednotlivých zážitků v syntetizujícím provedení sublimují až neliterární symboly. Vlastní zkušenost vyjadřuje velkými formami a narušuje estetická pravidla poslušný pouze svému instinktu.
Během své dosavadní kariéry obdržel řadu prestižních cen. Podobně úspěšný je ve výstavní činnosti a je zastoupen v četných soukromých sbírkách v Česku i v zahraničí.

Text: Adam Hnojil

normal
×

Potvrzuji svoji účast

Rezervuji, platím na místě.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
×

Zavolejte Radce na 777 544 344
nebo vyplňte své údaje a my se Vám ozveme

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
bird-powdery