Opero
Hostem setkání bude doc. Jan Wintr, specialista na teorii práva, pedagog Právnické fakulty UK a tajemník Stálé komise pro Ústavu ČR v Poslanecké sněmovně PČR.
Čeká nás hodinová debata a hledání odpovědí mj. na otázky:
Co je z pohledu státu krize?
Jak a podle čeho se při krizi postupuje?
Které pravomoci má při řízení státu v krizi vláda a které závisí na krajských a místních samosprávách?
Jakým způsobem se mění legislativní proces?
Dochází v krizi k vychýlení rovnováhy dělby moci?
Krizi přitom chápeme v obecnějším slova smyslu, nemusí jít jen o zdravotnické riziko, ale třeba také zásadní živelní katastrofu či bezpečnostní ohrožení státu. V diskusi proto nebudeme řešit a hodnotit politické střety související s koronavirovou krizí; chceme se ptát po obecných principech, nástrojích a mechanismech, jak se stát chová v krizi. Dílčím odkazům na aktuální situaci se patrně nevyhneme, ale není smyslem setkání řešit např. otázku (ne)nošení roušek.
Nadále přitom ctíme pravidla fungování Re:publikum – diskutujeme bez argumentačních faulů a férově.
Re:publikum srozumitelně a lidsky přibližuje fungování státu a politického systému. Vycházíme z předpokladu, že chceme-li kultivovat, chránit a rozvíjet demokracii, musíme jejímu fungování rozumět.
Za projektem Re:publikum stojí zatím neformální skupina lidí různých profesí, kteří věří, že porozumění státní správě a politickému systému je nezbytné pro zachování a rozvoj demokracie.
Těšíme se na vás!