Opero
Jak se vyvíjel a vyvíjí náš jazyk, kterým dnes mluvíme, nasloucháme, čteme i píšeme? Jak se naše řeč změní v příštích dvaceti letech, když se dnes mnohé v našich životech zrychluje, zjednodušuje, univerzalizuje, globalizuje, normalizuje, ekonomizuje nebo rovnou radikálně nahrazuje zcela novým? Podlehne český jazyk tlaku na zjednodušení pravopisu? Bude se to týkat nejdříve psaní velkých a malých písmen, psaní s/z, interpunkce nebo psaní měkkého a tvrdého i/y u shody podmětu s přísudkem? Zahyne spisovná čeština? Jak se bude náš jazyk vyrovnávat s invazí anglických slov a jak je bude počešťovat?
Karel Oliva
Doc. RNDr. Karel Oliva, Dr. vystudoval informatiku se specializací matematická lingvistika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Pochází z rodiny jazykovědců, jeho dědeček Karel Oliva byl člen Pražského lingvistického kroužku, středoškolský profesor a autor učebnic literatury a český spisovatel. Stál třináct let v čele Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, který se za Olivova vedení často zviditelňoval v médiích, například Internetovou jazykovou příručkou, jazykovou poradnou nebo i pravidelnými rozhovory vědců v médiích o pravopise a českém jazyce. Je spoluautorem implementací řady softwarových celků, například i Korektoru české gramatiky pro Microsoft Office. (To jsou takové ty zelené vlnky pod slovy, ne ty červené.) Hovoří anglicky, bulharsky, italsky, německy, rusky a částečně ovládá i řadu dalších jazyků, učil se čínsky.
Český institut pro franchising (ČIFRA) je národní centrum pro vzdělávací, popularizační, poradenskou, publikační a vědeckou činnost ve franchisingu a v oborech s ním souvisejících.