Franchise Club | opero.cz
Zůstaňte s námi v kontaktu

Zadáním e-mailu získáte pozvánky na naše akce i novinky. Newsletter zpravidla dostanete 2x do měsíce. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

* Označuje požadované

Tato akce už bohužel proběhla

This event has already occurred

Franchise Club

Jak se vyvíjí český jazyk s Karlem Olivou
08/12/2021   18:30 - 22:00
pořádá: 
Franchise Club a Opero
místo: 

Opero

lektor: 
Karel Oliva
kapacita: 
100 osob
vstupné: 
800 Kč, pro členy klubu a Opera po registraci ZDARMA
Zveme Vás na další pravidelné setkání Franchise Clubu, které přináší inspiraci v podnikání se zajímavými hosty. Hostem bude tentokrát doc. RNDr. Karel Oliva, Dr., známý jazykovědec a popularizátor českého jazyka s širokým rozhledem i smyslem pro humor.

Jak se vyvíjel a vyvíjí náš jazyk, kterým dnes mluvíme, nasloucháme, čteme i píšeme? Jak se naše řeč změní v příštích dvaceti letech, když se dnes mnohé v našich životech zrychluje, zjednodušuje, univerzalizuje, globalizuje, normalizuje, ekonomizuje nebo rovnou radikálně nahrazuje zcela novým? Podlehne český jazyk tlaku na zjednodušení pravopisu? Bude se to týkat nejdříve psaní velkých a malých písmen, psaní s/z, interpunkce nebo psaní měkkého a tvrdého i/y u shody podmětu s přísudkem? Zahyne spisovná čeština? Jak se bude náš jazyk vyrovnávat s invazí anglických slov a jak je bude počešťovat?

Karel Oliva

Doc. RNDr. Karel Oliva, Dr. vystudoval informatiku se specializací matematická lingvistika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.  Pochází z rodiny jazykovědců, jeho dědeček Karel Oliva byl člen Pražského lingvistického kroužku, středoškolský profesor a autor učebnic literatury a český spisovatel. Stál třináct let v čele Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, který se za Olivova vedení často zviditelňoval v médiích, například Internetovou jazykovou příručkou, jazykovou poradnou nebo i pravidelnými rozhovory vědců v médiích o pravopise a českém jazyce. Je spoluautorem implementací řady softwarových celků, například i Korektoru české gramatiky pro Microsoft Office. (To jsou takové ty zelené vlnky pod slovy, ne ty červené.) Hovoří anglicky, bulharsky, italsky, německy, rusky a částečně ovládá i řadu dalších jazyků, učil se čínsky. 

Český institut pro franchising (ČIFRA) je národní centrum pro vzdělávací, popularizační, poradenskou, publikační a vědeckou činnost ve franchisingu a v oborech s ním souvisejících.

 

 

normal
×

Potvrzuji svoji účast

Rezervuji, platím na místě.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
×

Zavolejte Radce na 777 544 344
nebo vyplňte své údaje a my se Vám ozveme

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
randomness
bird-powdery