Opero
Ferdinand Leffler
zahradní architekt – www.flera.cz
Vystudoval obor Okrasné zahradní inženýrství v kombinaci s Krajinným inženýrstvím na pražské zemědělské univerzitě. Od roku 2001 projektuje a řídí realizace zahradních a parkových úprav. V průběhu studia dost cestoval a využil možnosti zblízka se seznámit s krajinnou architekturou Britských ostrovů, různorodou tvorbou řešení zahradních prostor v Kanadě a USA.
Sám o sobě říká: „Architektura je pro mě v první řadě vnímání potřeb jejího budoucího uživatele. Ptám se vždy: Kdo a jak bude v zahradě žít? Jaké jsou vaše zvyky, co si z hloubi duše přejete? V jaké zahradě jste vyrůstali? Chcete se dotýkat, ochutnávat anebo se jen koukat? Jaké vůně a barvy jsou vám příjemné? Chcete klid a soukromí a nebo si se naopak svým sousedem občas rádi pohovoříte přes plot?
“Zamysleme se nad tím, co nám může a umí zahrada dát, pojďme se soustředit, nepospíchat a důkladně si celým procesem projdeme. Uvidíte, že to bude stát za to!”
Jana Pyšková
autorizovaná krajinářská architektka – www.janapyskova.cz
Jana vystudovala zahradnictví v Lednici na Moravě (dnešní Mendelova univerzita v Brně). Je autorizovanou krajinářskou architektkou, členkou České komory architektů. Řadu let pracuje samostatně i v týmech na projektech privátní i veřejné zeleně. Pravidelně přednáší a rozšiřuje si své znalosti na odborných konferencích, seminářích a kurzech.
Ve svých krajinářských projektech se snaží uplatňovat principy udržitelnosti: co nejnižší dopady na životní prostředí, úspora energií, dopravních vzdáleností, přizpůsobení se místním podmínkám. Do svých projektů navrhuje přednostně rostliny z nejbližších školek, dřevo domácího původu a kámen z nejbližších lomů.
„Každý projekt je jedinečný a přináší něco nového. Každý klient má svá přání a své představy. Každá lokalita svá specifika. To mě na mojí práci baví. Najdeme-li správný způsob, jak nastolit harmonii, najdeme i klíč k dobrému projektu úprav zahrady, parku či veřejného prostoru,“ prozrazuje svou filosofii.