Zdeněk Lukeš o architektovi Otakaru Novotném, jeho stavbách, přístupu k oboru a zejména o Štencově domě, ve kterém nyní sídlí coworkingové centrum Opero.

Tato akce už bohužel proběhla

This event has already occurred

Architekt Otakar Novotný, autor (nejen) Štencova domu

Přednáška architekta Zdeňka Lukeše
12/02/2018   19:30
pořádá: 
obdivovatelky díla architekta Novotného ve spolupráci s Opero
kapacita: 
100
Přednáška historika architektury Zdeňka Lukeše představí žáka Jana Kotěry, architekta, designéra, urbanistu a pedagoga Otakara Novotného (1880 - 1959).

Otakar Novotný projektoval ve stylu secese, moderny, kubismu, art deco, neoklasicismu i funkcionalismu, ale největší úspěch slavil se stavbami z režného zdiva v holandském stylu, mezi které patří i jeho vynikající raná stavba Štencův dům v asanačním pásmu Starého Města.

Zdeněk Lukeš po absolvování Fakulty architektury ČVUT nastoupil do Národního technického muzea, kde až do roku 1990 pracoval v archivu architektury. Zde se specializoval především na architekturu 20. století (zejména pražská secesní a kubistická architektura, avantgardní meziválečná architektura, problematika ochrany moderních památek). Během Sametové revoluce pracoval v Koordinačním centru Občanského fóra v Laterně magice. V roce 1990 nastoupil na Pražský hrad, kde byl členem kulturní sekce, pak památkového odboru. Podílel se na projektu revitalizace Pražského Hradu v éře prezidenta Václava Havla.

V letech 1995-1997 též odborný asistent VŠUP Praha, 2000-2005 pedagog Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci (2000-2003 děkan). Od 2005 učí na New York University Prague. Pro veřejnost nepravidelně pořádá vzdělávací tzv. "Psí vycházky" za architekturou. Od září 2009 pravidelně publikuje články o architektuře v sobotní příloze Lidových novin Orientace a pořádá přednášky pro veřejnost.

 

Přednášku pořádají obdivovatelky díla architekta Novotného ve spolupráci s Operem.

×

Potvrzuji svoji účast

Rezervuji, platím na místě.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů
(If you're a human, don't change the following field)
×

Zavolejte Báře na 776 730 035
nebo vyplňte své údaje a my se Vám ozveme

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů
(If you're a human, don't change the following field)